مصالحه یا شکایت تأخیر تأدیه؟!

با توجه به سفری که دو تن از نمایندگان به شمال داشتند، قاضی شمال اعلام کرده است کسانی که مایل به مصالحه اصل پول خود هستند، یا باید شخصاً به دادگاه شمال مراجعه کنند و یا به نماینده‌ای که برای پیگیری کارخود در دادگاه قم انتخاب کرده‌اند، وکالت محضری بدهند که از جانب موکل خود کار را در شمال نیز پیگیری کند و نماینده در شمال، پس از انجام کارهای مربوط به مصالحه، پول موکل را تحویل گرفته و به حساب او واریز می‌کند.

البته در مورد متن وکالتنامه، قرار شد بین نمایندگان رایزنی شود و یک محضر در قم در نظر گرفته شود، تا تمام افراد راضی به مصالحه، با هزینه اندک بتوانند وکالتنامه را به امضا برسانند. این کار برای این انجام می‌شود تا جلوی سوء استفاده افرادی که در این جو به‌وجود آمده، دلالی می‌کنند، گرفته شود و در عین حال مشکلشان نیز حل شود.

لذا شکات محترمی که قصد انجام مصالحه را دارند ابتدا با نماینده انتخابی خود تماس بگیرند تا راهنمایی‌های لازم را دریافت کنند و در لیست مصالحه قرار گیرند(پر کردن فرم مربوط به مصالحه نیز می‌تواند در این روند تسریع کند). در عین این که ما نمایندگان باز هم توصیه داریم عزیزان شکاتی که تا به حال صبر کرده‌اند، مقداری دیگر دندان بر جگر بگذارند تا به حقوق کامل خود برسند. چون پرونده در حال پیشروی است و ان‌شاءالله حل آن قطعی است؛ هیچ عجله نکنید و به شایعات اعتنا ننمایید.

در مورد افرادی که خواهان خسارت تأخیر تأدیه هستند، عرض می‌کنیم برای دادخواست خسارت به دادگاه مراجعه و اقدام کنید؛ ظاهراً مشکلی برای این کار نیست و در صورتی که مشکلی در این زمینه پیش آمد، لطفاً با نماینده خود سریعاً تماس بگیرید تا رفع شود.

افرادی ممکن است برای منافع شخصی خود شایعاتی مبنی بر این که پول نیست، اموال کم است، خسارت تأخیر به نتیجه نمی‌رسد، مزایده طول می‌کشد و معلوم نیست به اصل پولتان برسید و… بخواهند شکات را نگران کرده، از آب گل‌آلود برای خود و دیگران ماهی بگیرند؛ لذا ما نمایندگانی که در جریان پرونده هستیم می‌دانیم و اطمینان می‌دهیم که برای همه شکات مال وجود دارد و هیچ مشکلی هم برای مزایده و روند قانونی پرونده نیست؛ لذا جوگیر نشوید و به شایعات توجه نکنید.

شنیده شده برخی از کارکنان دادگاه عمومی افرادی از شکات را که برای انتخاب نماینده به آنها مراجعه می‌کنند، از انتخاب نماینده منصرف می‌کنند و آنها را به فرد جدا شده از نمایندگان برای مصالحه ارجاع می‌دهند. کسانی که با چنین موردی مواجه می‌شوند به آقای شریفی‌خواه به عنوان رابط نمایندگان و دادگاه اطلاع دهند.

احتمال دارد در روزهای آینده، پیامک‌هایی برای تشویق به مصالحه از طریق فرد خاصی برای شکات فرستاده شود که هزینه‌ای را برای انجام مصالحه از شکات مظلوم دریافت می‌کند؛ لذا عزیزان شکات توجه داشته باشند هیچ‌گونه اولویتی برای انجام مصالحه از طریق ایشان نیست و همین مصالحه از طریق دیگر نمایندگان نیز قابل انجام است. این مطلب با دادگاه شمال و وکیل شیرنگی نیز در میان گذاشته شده و آنها گفته‌اند برای ما فرقی نمی‌کند که چه کسی مصالحه را انجام دهد؛ ولی برخی برای منافع شخصی خود بازار مصالحه را داغ می‌کنند تا نان خود را از تنور مصالحه شکاتِ متضرر بیرون آورند؛ لذا عزیزان با عجله‌کاری آب به آسیاب این افراد نریزند و با نمایندگان همکاری لازم را داشته باشند.

۲۰
دی ۱۳۹۳
نویسنده
دیدگاه‌ها ۱۵ دیدگاه
برچسب‌ها

نظرات کاربران

 1. روح الله گفته:

  باعرض سلام
  منظور دقیق شما از این عبارت ( در عین این که ما نمایندگان باز هم توصیه داریم عزیزان شکاتی که تا به حال صبر کرده‌اند، مقداری دیگر دندان بر جگر بگذارند تا به حقوق کامل خود برسند. چون پرونده در حال پیشروی است و ان‌شاءالله حل آن قطعی است؛ هیچ عجله نکنید و به شایعات اعتنا ننمایید. ) چیه؟؟؟

  • محمدرضا گفته:

   با سلام منظور ما مزایده است که همزمان با آن می توانید خسارت تأخیر را هم درخواست کنید اما در صورت مصالحه دیگر حق خسارت را می بخشید و امکان پیگیری ندارید

 2. روح الله گفته:

  باسلام وتشکرخدمت همه نمایندگان زحمتکش مخصوصا نماینده خودم برادر شریفی خواه ومسئول محترم سایت
  آیا میتوان با توجه به نیاز مبرم به اصل سرمایه، الان اصل سرمایه را تصفیه کرد و مجددا برای خسارت تاخیر تادیه اقدام کرد؟؟؟؟؟؟؟؟

 3. ترابی گفته:

  از زحمات دوستان تشکر می کنم

 4. يكي از شكات گفته:

  ضمن عرض سلام و خسته نباشید و تشکر بابت پیگیریهایی که انجام میدهید.
  به نظر من باید به اصطلاحاتی که مطرح می‌فرمایید از نظر حقوقی دقت کنید.
  ما سه اصطلاح داریم با سه معنای متفاوت:
  ۱- تسویه : یعنی شکات اصل پول خود را بدون کم و کاست دریافت دارند.
  ۲- مصالحه: یعنی شکات به مبلغی کمتر از اصل بدهی خود و یا به جایگزینی نسبت به پول خود رضایت بدهند.
  ۳- درخواست تاخیر تادیه: یعنی شکات به وصول اصل طلب خود راضی نیستنند و خسارت مبلغ طلب خود را از شیرنگی مطالبه میکنند.
  بنابراین به نظر من کمتر کسی وجود دارد که در شرایط حاضر بدنیال مصالحه باشد بلکه اکثرا یا بدنبال اصل پول خود (تسویه) هستند و یا بدنبال درخواست تاخیر تادیه.
  لذا در انتشار مطالب از اصطلاح مصالحه استفاده نفرمایید تا افراد دچار سوء برداشت نشوند.
  موفق باشید

  • محمدرضا گفته:

   با سلام درست است اما این مصالحه در حقیقت همان راضی شدن به کمتر از پول و گذشتن از خسارت تأخیر است لذا به آن مصالحه می گویند

 5. شاکی گفته:

  سلام
  تشکر بابت پیگیری هاتون.
  این وکالت محضری از کجا اومد؟
  چرا همونطوری که به آقای جعفری به عنوان نماینده اعتماد شده، به نمایندگان سایرین اعتماد نمیشه؟
  اگر خیلی دادگاه شمال کارش درسته، شماره حساب افراد رو تحویل بگیره و مستقیما به حساب اونها واریز کنه.
  چرا قضیه رو دائم می پیچونن؟

 6. طلبکار 200 میلیونی گفته:

  با سلام و خسته نباشید خدمت بزرگوارانی که با اهتمام پیگیر دادستاندن حق مظلوم از ظالم هستند اگر بشود بستری فراهم شود که وکیل شیرنگی برای ادای مصالحه به قم نقل مکان کند خیلی بهتر است دیگه کلا دست واسطه ی فرصت طلب کوتاه خواهد شد چون واسطه در اتاق شعبه ۹ حضور بسیار فعالی دارد و گویا این اقای روحانی درس و بحث و وظیفه دیگری غیر از انجام مصالحه ندارند عجیب است واقعا عجیب است یکی نمیگوید این اقا اگر تقوی داشت وظیفه طلبگی را رها نمیکرد به دلالی مصالحه بپردازد و میرفت دنبال وظیفه طلبگی یعنی تدریس و تبلیغ و تحصیل نه دنبال پول دلالی که ظاهرا مبلغ میلیاردی که در صف مصالحه هست مبالغ صد و چند میلیونی را برای این اقای واسطه به دنبال دارد آیا چنین شخصی قابل اعتماد است؟؟؟؟؟!!!!؟؟؟؟؟

  • محمدرضا گفته:

   این کار با همکاری شکات قابل خنثی شدن است اگر به این آقا مراجعه نمی شد این بستر برای ایشان فراهم نمی گشت تقصیر آقایان شکات است که زحمت دیگران را نادیده می گیرند و پای منافع که در میان می آید دیگر پشت سرشان را نگاه نمی کنند که بابا این پیگیری همین نماینده های مظلوم بود که کار پرونده را به این جا رساند حتی یک ریال هزینه هم درخواست نکردند آما همین که قرآن بر نیزه شد آقایان دیگر نفهمیدند چه می کنند و چه آبی به آسیاب ظالم می ریزند انسان این جا درد ائمه را و مقام معظم رهبری را از بی بصیرتی افراد درک می کند

 7. حمید گفته:

  با عرض سلام و حسته نباشید
  من هنوز نماینده معین نکرده ام چکار باید انجام دهم. فقط آن اوایل درخواستی تقدیم دادگاه کرده ام و یک جلسه هم در دادگاه شرکت کردم برای تفهیم اتهام .

 8. محسن گفته:

  سلام و عرض ادب خدمت بزرگوارن
  اگر شکایت تاخیر و تادیه انجام دهید مشخص هست چه زمانی به پولمون میرسیم؟ هزینه شکایت چه میزان هست؟
  راهنمایی بفرمایید. متشکرم

  • محمدرضا گفته:

   با سلام خسارت تأخیر یک شکایت و دادخواست جدید ومجزا از اصل پرونده است و هیچ ربطی به پرونده اصل پول شما ندارد هریک روند خود را دارد ممکن است با انجام مزایده دوماه یا چند ماهه دیگه به اصل پول برسید و در عین حال پرونده خسارت تأخیر هم راه خودش را طی می کند و اگر در دادگاه حکم به نفع شما صادر شود قطعا آقای شیرنگی باید خسارات شما را جبران کنند اگر مبلغ شما کم است بهتر است هزینه دادرسی را بپردازید تا دادگاه شما در یک مرحله انجام شود ولی اگر بخواهید اعسار از هزینه دادرسی بدهید دو جلسه دادگاه باید بروید و ابتدا از اعسار خود دفاع کنید بعد در جلسه دیگر از اصل دادخواست خسارت تأخیر هزینه دادرسی هم به ازای هر میلیون حدود ۲۸ هزار تومان است

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *