متن دفاعیه آقای شیرنگی در برابر درخواست تأمین خسارت تأخیر تأدیه

همان طور که بعضی از کاربران هم در یادداشت‌ها ذکر کرده بودند، آقای شیرنگی در مقابل درخواست تأمین خسارت تأخیر تأدیه، متنی را به عنوان دفاعیه از قبل آماده کرده است که پس از پرس و جوی قاضی دادگاه و شنیدن شهادت شهود، آن را به شما تحویل می‌دهد تا ملاحظه کنید و به اصطلاح از دفاعیات خوانده مطلع شوید.

در اینجا تصویر دفاعیات آقای شیرنگی را که در سه صفحه و ظاهرأ با مشورت وکلا تنظیم شده است، قرار می‌دهیم تا افرادی که برای این موضوع به دادگاه مراجعه می‌کنند، با آمادگی و اطلاع از این مطالب، حاضر شوند.

اگر شهادت شهود و دلایل قانع کننده‌ای برای قاضی وجود داشته باشد، قاضی اعسار خواهان را در مورد پرداخت هزینه دادرسی قبول خواهد کرد اما برای پاسخ به دفاعیات، در خصوص اینکه خوانده تمکّن مالی برای پرداخت دین را نداشته، قاضی دادگاه به شما اعلام می‌کند که عملأ و نیز طبق درخواست خوانده، اعلام نظر در این مورد را به بعد از اعلام نتیجه کارشناسی سه نفره واگذار خواهد نمود.

از قرار معلوم، تا کنون ۱۶۰ پرونده در شعبه ۱۱ دادگاه عمومی قم در موضوع درخواست تأمین خسارت تأخیر تأدیه تشکیل شده و قاضی اعلام کرد اتمام کار رسیدگی به این پرونده‌ها، تا بعد از عید پیش‌بینی شده است.

۱۹
اسفند ۱۳۹۳
نویسنده
دیدگاه‌ها ۲۴ دیدگاه
برچسب‌ها

نظرات کاربران

 1. طلبکار گفته:

  سلام کسی از نمایندگان خبر داره که نمایندگان کدام راه را رفته اند مصالحه؟ یا خسارت؟

 2. مسعود گفته:

  از گردانندگان محترم سایت درخواست دارم اینجا را رها نکنند تا شائبه ای برای طلبکاران پیش نیاد.
  یک سوال هم داشتم: برخی شاکیان در جلسه دادرسی خسارت تاخیر، نسبت به دفاعیات شیرنگی اعتراض شفاهی و کتبی نموده اند که در صورتجلسه درج شده. برخی دیگر هم (مثل من) هیچ عکس العملی نشان نداده اند. آیا ممکن هست که رای دادگاه برای این دودسته شاکی، متفاوت باشه؟ اصولا دفاعیات و مکتوبات ما در این دادگاه تاثیرگذاره یا قاضی خودش به همه موارد و مستندات پرونده اشراف داره و نیازی به دفاعیات ما نیست؟
  لطفا پاسخ بدید.

 3. مقدس گفته:

  از انفعال جمع نمایندگان متشکریم
  لااقل یک بار اراجیف دفاعیه این مفسد اقتصادی را به تفکیک پاسخ می دادید تا در دادگاه، شاکیان در برابر این مفسد فی الارض پاسخ های کوبنده ای داشته باشند
  در نتیجه گیری دفاعیه، همه اراجیفش را در ۴ عنوان خلاصه می کند از جمله
  ۱. ضامن نبودن مضارب؛ که باطل است به فتوای صریح مقام معظم رهبری که مضارب می تواند ضامن اصل سرمایه باشد (اجوبه الاستفتائات س ۱۹۰۰) و حکم صادر شده دادگاه هم موید همین مطلب است.
  ۲. تمکن نداشتن؛ که باطل است چون حداقل در این ۷ سال بهای اموال رشد قابل توجهی داشته است و درباره کسری هم می تواند تا آخر عمرش عملگی کند و این خسارت را تا ریال آخرش پرداخت کند (مثل همه بدهکاران دیگر). ضمن اینکه خیلی از پول ها را بعد از یقین به ورشکستگی از سرمایه گذاران گرفت که این کلاهبرداری است و ربطی به ورشکستگی ندارد.
  ۳. ثابت نبودن امتناع از پرداخت؛ که باطل است چون کارهایی مثل تغییر سند کارخانه به نام بستگان و یا مخفی کردن اموال اگر امتناع از پرداخت نیست پس چیست؟ (این شیطان به دلیل معامله به قصد فرار از دین نسبت به کارخانه قبلا محکوم شده)

 4. طلبکار گفته:

  سلام کسی می دونه افرادی که خواهان مصالحه بودند آیا به پولشان رسیده اند؟

 5. شاکی گفته:

  سلام علیکم
  یکی از شاکیانی که نوبت دادگاهشان در فروردین ۹۴ بود ، می گفت شیرنگی در دادگاه بحث مقدار سرمایه باقی مانده را مطرح کرده که تنها به اندازه اصل سرمایه شکات است و برای تأخیر تأدیه کفایت نمی کند. لذا پیشنهاد کرده بود که برای اصل پول حاضر به مصالحه است.
  براین اساس سوال بنده از نمایندگان محترم این است که آیا نیاز هست ما در دادگاه لایحه ای در پاسخ به لایحه فوق آماده کنیم و به دادگاه تحویل دهیم؟ اگر چنین لایحه ای نیاز است آیا مایندگان محترم که با چم و خم کار آشنا هستند می توانید در همین سایت آن را قرار دهند؟
  با تشکر فراوان از زحمات و پیگیریهای همه عزیزان

 6. سید گفته:

  با سلام خدمت دوستان،چهارشنبه ۲۶ فروردین نوبت دادگاهم بود که رفتم و آقای شیرنگی رو هم آوردند.برگه های دفاعیه شیرنگی رو داد تا بخونم.بعدش از شاهدم در خصوص میزان درآمد من سوال کرد و از شیرنگی هم پرسید که آیا درخواست اعسار من رو قبول داره یا نه؟ که او جواب داد: بله،کاملا.بعد هم قاضی به ما گفت بیائید صورتجلسه رو امضا کنید و برید.توی صورتجلسه در خصوص قبول درخواست خسارت تأخیر از سوی شیرنگی چیزی نوشته نبود و قاضی در پایان با توضیح شفاهی اینکه رأی نهائی منوط به نظر کارشناسی اموال شیرنگی است که اگر ارزش اموال بیش از میزان بدهی وی بود خسارت تأخیر توسط وی پرداخت و اگر مساوی و یا کمتر از میزان بدهی بود خسارت قابل پرداخت نمی باشد،پایان دادرسی رو اعلام کرد.یعنی قاضی از من هیچگونه توضیحی در خصوص دفاعیه مکتوب شیرنگی که در پرونده وجود داشت،نخواست.در واقع از شیرنگی دفاعیه مکتوب در پرونده بود ولی از من هیچ،که در این لحظه خودم به قاضی گفتم که می خواهم پاسخ بنده به دفاعیه شیرنگی در پرونده ثبت باشد که ایشان هم پذیرفت و زیر پاسخ مکتوبی که از قبل آماده کرده بودم به دفتر دستور داد و دفتر هم آن را در سیستم و پرونده ثبت کرد.حال دفاعیه خودم رو اینجا میزارم تا شاید به درد دوستان بخوره و دوستان دقت کنند که حتما پاسخ خودشان را مکتوب نموده و حتما در پرونده قرار دهند تا هیچگونه راه فراری برا شیرنگی نباشه.
  محضر ریاست محترم شعبه ۱۱ دادگاه عمومی حقوقی قم
  سلام علیکم
  با احترام،اینجانب ……… به عنوان خواهان پرونده کلاسه …….. در مقام رد دفاعیات خوانده مطالبی را ذیلا به حضور این دادگاه تقدیم می¬دارم:
  بند ۱: در مورد بندهای(۱ و ۲ و ۶)دفاعیه خوانده در خصوص اصل طلب و واخواست سفته¬ها،به جهت اقامه دعوا در سابق از سوی بنده که منجر به صدور حکم علیه وی مبنی بر پرداخت اصل طلب گردیده،لازم به سخن نیست و وجود حکم قضائی مبنی بر محکومیت ایشان کافی است که (ادل دلیل علی امکان الشیء وقوعه) و حکم مذکور در پرونده موجود می¬باشد.
  بند ۲: در مورد بند (۳) دفاعیه خوانده در خصوص تفسیر ایشان از ماده ۵۲۲ قانون آئین دادرسی مدنی که بدوا ادعای عدم تمکن نموده قابل ذکر است که ایشان سابق بر این اقدام به معرفی اموال در اجرای احکام کرده و همچنین در ادامه بند مذکور نیز اقرار به معرفی مال در اجرای احکام نموده،عدم تمکن وی به نحوی انکار بعد از اقرار بوده و به استناد ماده ۱۲۷۷ قانون مدنی انکار بعد از اقرار مسموع نمی¬باشد.
  ضمن اینکه براساس نظریه شماره ۷/۸۴۹۷ مورخ ۱۳۸۰/۹/۷اداره کل حقوقی و تدوین قوانین قوه قضائیه ذیل ماده ۵۲۲ قانون آئین دادرسی مدنی که اشعار می¬دارد:( تمکن مدیون مفروض است و او باید عدم تمکن یا اعسار خود را اثبات نماید) تمکن ایشان ثابت بوده و عدم آن با نظر به موارد مطروحه سابق نسبت به خوانده،قابل اثبات نمی¬باشد.
  بند۳: در مورد بند (۴) دفاعیه خوانده در خصوص دلایل اعلامی ایشان که از پرداخت دین امتناع ننموده و مقصر را اجرای احکام مدنی و سیستم قضائی بیان داشته،از آنجا که ماده ۵۲۲ قانون آئین دادرسی مدنی صراحت در تفسیر (عدم امتناع) به پرداخت وجه داشته یعنی پرداخت پول مورد طلب به طلب¬کار نه معرفی مال به اجرای احکام،،بنابراین طبق قانون وظیفه ایشان پرداخت وجه طلب به اینجانب و در صورت امتناع بنده،سپردن آن به حساب دادگستری بوده است.
  نکته دیگری که در این خصوص قابل ذکر است اینکه شکایتی از طرف نمایندگان شکات با عنوان (خیانت در امانت و معامله به قصد فرار از دین نسبت به کارخانه) علیه آقای شیرنگی و پدرشان در دادگاه ویژه تنظیم و پس از بررسی¬های قضائی با همین عنوان محـکوم گردیده¬اند.به همیـن سبب از خانـواده خوانده (که پیش از آن امین اموال بوده¬اند) نسبت به اموال وی خلـع ید و امین¬های دیگری انتخاب گردیده¬اند و همچنین سند کارخانه که از ملکیت خوانده خارج و به نام پدر،همسر و مادر ایشان سند خورده بود نیز به حالت اولیه خود برگشته است.
  بند۴:در پایان،با عنایت به مراتب فوق و نظر به اینکه مستند دعوی دادنامه قطعی بوده و نامبرده نیز اقرار به عدم پرداخت وجه طلب تا حال حاضر می¬نماید،تقاضای رسیدگی و صدور حکم محکومیت خوانده به پرداخت خسارت تأخیر تأدیه از زمان تقدیم دادخواست لغایت وصول محکوم¬به را دارم.
  با تشکر و احترام

  • طلبکار گفته:

   درج پاسخ کتبی از طلبکاران در پرونده چه تأثیری داره؟ آیا ما هم این کار را انجام دهیم؟ اگر لازمه پاسخ در پرونده درج بشه چی بنویسیم همین مطالب خوبه یا چیزی به این مطالب اضافه کنیم؟ با تشکر

   • سید گفته:

    کمترین تأثیرش اینه که وقتی پرونده شکایت رو بررسی می کنند همانطور که دفاعیه شیرنگی به صورت مکتوب در پرونده می بینند پاسخ شما رو هم به صورت مکتوب می بینند اگر پاسخ شما در پرونده نباشه یعنی شما در مقابل دفاع شیرنگی جوابی نداشتی و حرفی رو که قاضی به صورت شفاهی می زنه در مورد اینکه “اگه اموالش بیش از میزان طلب باشه خسارت پرداخت میشه و الا پرداخت نمیشه” ندیدم در پرونده ثبت باشه حتی توی صورتجلسه ای که در دادگاه امضا می کنی چنین چیزی نوشته نیست.این جوابی بود که بنده با مشورت دو وکیل آماده کردم ولی شما می تونید چیزهای دیگری رو در پاسخ آماده کنید.بنده این لایحه پاسخ رو به عنوان نمونه ای که خودم ارائه کردم در اینجا قرار دادم.

 7. طلبکار گفته:

  سلام برای من اس ام اس آمده که پرونده شما با ردیف فرعی به شعبه ۱۱ حقوقی ارجاع داده شد یعنی چی؟ کسی می دونه یعنی چی؟

 8. غغغغغ گفته:

  چرا اطلاع رسانی نمیکنید؟ چرا وکیل برای همه اعضا نمیگیرید؟ ایا نمایندگان بازداشت شدن؟؟؟

  • محمدرضا گفته:

   شماها پول بدهید ما وکیل هم می گیریم صدای شما از جای گرم درمیاد نمایندگان نزدیک به ۲۰۰ جلسه ، سفر به شمال ، اطلاعات ف تهران و… داشته اند خود بنده تا به حال نزدیک دو میلیون از پارسال تا به حال خرج کردم اما وفتی بوی پول شنیدید رفتید مصالحه کردید و کار نماینده ها را عقیم گذاشتید منظورم شخص شما نیست بلکه ان هایی که این کار را کردند را می گویم

   • محمد گفته:

    ایول بابا ….
    ممنون از زحمات شما … من که مصالحه نکردم و … [فلانی] هم دائما داره اس میده که بیاید مصالحه …. ما تا آخر واستادیم برید جلو که دعای ما بدرقه راه شماست. یا علی.

 9. جواد گفته:

  روز ۱۱ فروردین نوبت دادگاهم بود. رفتم آقای قاضی دو تا برگه داد که بخوانم. نوشته بود شیرنگی ۱۸ روز رفته مرخصی و ۱۵ فروردین برمیگرده. به قاضی گفتم شاهدام نیستن رفتن مسافرت. گفت اشکالی نداره ما به طلبه ها اطمینان داریم. کل دادگاه من ۴ دقیقه طول کشید.

 10. علی سعیدی گفته:

  با سلام.
  بنده هم برای دادگاه رفتم و متاسفانه برخورد قاضی به نحوی بود که انسان گمان می کند به طرف مجرم صحبت میکند
  در ضمن این […] شیرنگی با پررویی تمام میگوید میخواستید طمع نکنید و پول ندهید.
  ای کاش این برگه ها را قبل دادگاه نشان داده بودید تا پوست این مرد[…] را میکندم.
  با این حال تمام بندهایش را جواب دادم و گفتم مضاربه نبوده و کلاهبرداری بوده، و هم تمکن مالی داشته و هم امتناع از پرداخت داشته که توسط نمایندگان مبرهن شده است. و اینکه شیرنگی اموال را به نام پدر و خانواده منتقل کرده است. که این امر توسط آقای شعبانی هم تایید شده است.
  و نکته جالب این است که هر وقت دفاع میکردم و اینها را میگفتم شیرنگی میگفت دین خود را از دست نده… خنده دار است نه؟؟؟
  اتفاقا بنده هم با خنده به او گفتم اون دینی که تو از ش نام میبری بذار در کوزه آبش رو بخور، دین تو گفته خانواده ها را از هم بپاشون و زن و مرد را سکته بده و مریض روانی کن و ….!!!
  نکته جالبتر اینکه ابتدای جلسه قاضی فرمود آقای شیرنگی اعسار تمام طلاب را قبول دارد. بعد اون برگه دفاعش رو داد. وقتی جواب دادم و گفتم تا قران آخر پولم و تاخیر تادیه را هم خواهم گرفت، وقتی قاضی مجددا سوال کرد آقای شیرنگی شما اعسار ایشان را قبول دارید؟ بلند داد زد: هرگز.
  خیلی جالب بود.
  نکته دیگر اینکه وقتی گفتم نمایندگان ما پی گیر اموال ایشان و امور ایشان هستند، قاضی فرمود نمایندگان هیچ کارایی ندارند و برای شما کاری نمی توانند بکنند اگر میخواهید باید وکیل بگیرید. که واقعا تعجب کردم.
  خلاصه اینکه از نمایندگان محترم تقاضا دارم:
  اولا: شما را به حضرت زهرا قسم، همانطور که تا کنون با تمام وجود مایه گذاشته اید، با جدیت از طلبه های بیچاره دفاع کنید و نگذارید این خبیث حقشان را بخورد.
  ثانیا: برای شکات پیامک بزنید و از این دفاعیه شیرنگی خبرشان کنید که قبل از دادگاه بخوانند.
  ثالثا: جوابیه مختصری از دفاعیات این خبیث هم بگذارید که طلبه ها دست خالی وارد جلسه نشوند.
  خدا به شما خیر دهد و امیدوارم تمام این ماجرا به نفع مالباختگان منتهی به خیر شود.
  موفق باشید

 11. مقدس گفته:

  اگر قوه قضائیه برای این مفسد اقتصادی حکم قاطعی صادر می کرد الان جرات نمی کرد که چنین اراجیفی را با اعتماد به نفس کامل بیان کند و حتی از شاکیان طلبکار هم بشود! چند سال قبل، یک مفسد اقتصادی با جرایم بسیار کمتر به اعدام محکوم شده بود
  http://alef.ir/vdcgxt9n.ak9nq4prra.html?55412
  جدا از همه طلبکاران خواهشمندم درخواست اعدام را فریاد کنند
  ما خواهان اعدام مفسد اقتصادی، علی اصغر غریب شیرنگی، هستیم.

 12. مقدس گفته:

  درباره بند یک و دو، طبق فتوای مقام معظم رهبری حرف شیرنگی باطل است:
  اجوبه الاستفتائات، سوال۱۹۰۰: شخصى مبلغى پول به فردى داده تا با آن تجارت کند و هر ماه مبلغى را به عنوان سود آن به او بپردازد و همه خسارتها هم بر عهده او باشد، آیا این معامله صحیح است؟
  ج: اگر قرارداد ببندند که با مال او به نحو صحیح شرعى مضاربه‌صورت بگیرد و بر عامل شرط کند که هر ماه مقدارى از سهم او از سود آن را على الحساب به او بدهد و اگر خسارتى متوجه سرمایه شد، عامل ضامن باشد، چنین معامله‏ اى صحیح است.

 13. محمد گفته:

  با سلام
  جناب آقای شریفی خواه سپاس از توضیحات و زحمتی که کشیده اید ، اگر راهنمایی بفرمایید ما در دادگاه خسارت تاخیر چه مطالبی بیان کنیم ممنون می شوم

 14. سید گفته:

  با عرض سلام و تشکر از قرار دادن دفاعیه آقای شیرنگی که جهت آگاهی و آمادگی برای پاسخگوئی به آنها در دادگاه بسیار مفید است،اگر نکاتی را در خصوص طریقه دفاع مؤثر برابر این مطالب را در سایت قرار دهید خیلی مفید بوده و موجب امتنان خواهد بود.

 15. حاجی گفته:

  سلام برا من تاریخ ۶/۱/۹۴حضور در دادگاه زدن ،تو این تاریخ شهودم وخودم شهرستانیم اگه نریم چی میشه؟ میشه تاخیر انداخت؟

 16. شاکی گفته:

  با سلام
  من نوبت دادگاهم ۱۹ اسفند بود و تمام شد اما کاش نمایدگان محترم با تمام احترامی که برایشان قائلم و معتقدم زحمت بسیار کشیدند و مشغله های بسیار زیادی نیز دارند، قدری بیشتر به عزیزان طلبه که آشنایی با این فضاها و ترفندهای قضایی ندارند، آموزش و آشنایی میدادند تا در دادگاه هم کار تک تک افراد قاطع تر جلو برود و هم بدینوسیله کار جمعی که همه با هم شروع کرده ایم.
  اما نماینده حداقل من که در این اواخر دیگه جواب ایمیل های من رو نمی داد چه برسه به راهنمایی!
  بهر حال اگه شیرنگی بتونه از پس تک تک افراد بر بیاد و اونا رو دونه دونه از دور خارج کنه مسلما کار راحت تری در برخورد با بقیه داره.

  بازم ممنون
  شاکی محترم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *