خلاصه‌ای از روند پرونده شیرنگی و بعضی جزئیات آن

بسیار مهم! حتما با دقت مطالعه کنید.
۱- چرا نماینده جدا شده از جمع نمایندگان، مکرراً به طلبکاران پیام می‌دهد که برای مصالحه وکالت بدهید و آیا پول نقد، چک و… واقعیت دارد؟
۲- مطالبی که وی در واتساپ و … منتشر می‌کند و جمع نمایندگان را تخریب می‌کند به چه دلیل است؟
۳- او تا به حال چه کرده است و بعد از این می‌خواهد با وکالت‌ها چه کند؟
۴- در مصالحه وی باشیرنگی چه اتفاقی می‌افتد و چرا وی به مصالحه اصرار می‌کند؟
۵- جمع نمایندگان با گرفتن وکالت به دنبال چه هستند؟
۶- آیا اینکه حکم خسارت تاخیر داده نشده باعث بی‌فایده بودن شکایت دوستان بوده است؟

جواب سوالات

در یکی دو سال گذشته و به خصوص چند ماه اخیر، اجرای پرونده شیرنگی جان تازه‌ای گرفته و بعد از رفتن پرونده به دادگاه شمال (در آبان ماه ۹۳) به این ترتیب عمل می‌شد که پدر و وکیل شیرنگی اجرایه‌های افرادی که در اوایل با گرفتن طلبشان مصالحه کرده و رضایت می‌دادند را به دادگاه برده و به قاضی پرونده تحویل می دادند، و در ادامه خواستار رفع توقیف از زمین‌های مرغوب شیرنگی که درتوقیف بود می‌شدند تا با تفکیک و فروش آنها یا تحویل قسمتی از آنها به شکات و گرفتن رضایت آنها، رضایت‌های بعدی را بگیرند و زمین‌های مرغوب بعدی را از توقیف دادگاه در آورده و همین روند را ادامه دهند.

اگرچه این روند باعث سبکتر شدن پرونده می‌شد(و حدود ۴ میلیارد از طلب‌ها تصفیه شد، بعضی چک‌هایی که داده‌اند و رضایت هم گرفته‌اند، با گذشت چند ماه از موعد آنها هنوز نقد نشده است) ولی زمین‌هایی که تا به حال شیرنگی جدا کرده، بهترین زمین‌ها و با نازل‌ترین قیمت‌ها بوده است. مثلاً یک زمین ۷۰۰۰ متری را به۸۰۰ ملیون (تقریبا متری ۱۱۵هزارتومان) رفع توقیف کرد و با تفکیک و دادن سهم شهرداری و شوارع، بقیه قطعات را ازمتری ۲۳۰ هزار تا ۷۰۰ هزار تومان(قطعات بر خیابان اصلی) را به فروش رسانید یا با آپارتمان معاوضه کرده و آنها را به قیمت بالا به طلبکاران داده و این یعنی سودی که قرار است به طلبکارانی که حدود هفت سال است پولشان از ارزش افتاده برسد، در جیب خود شیرنگی می‌رود و از آن زمین‌ها مقداری (کم یا زیاد ) برای خودش می‌ماند.

اما در مقابل این کار شیرنگی و تیمش، جمع نمایندگان که در جریان کار بودند، سعی کردند که جلوی این کار را بگیرند و خودشان این زمین‌ها را به نمایندگی از موکلینشان دریافت کنند که اگر قرار است ارزش افزوده‌ای صورت بگیرد، به نفع شکات باشد. ولی با کارشکنی‌های طرف مقابل و با خوش خدمتی‌های نماینده جدا شده به شیرنگی، این امر تا به حال اتفاق نیفتاده بود و از زمین‌هایی که امکان ایجاد ارزش افزوده در آنها بود، و ارزان هم کارشناسی شده بود، مستقیماً به طلبکاران یا نمایندگان آنها داده نشده بود.

در این اواخر آنها به بن بست خوردند و به دلیل رایزنی‌های فراوان نمایندگان با قاضی شمال و عدم اعتماد طلبکاران به آن نماینده، برای چنین مصالحه‌هایی، شرایط فراهم شد تا بقیه زمین‌های با ارزش شیرنگی (که زیاد هم نبود) به جای اینکه شیرنگی خودش با زرنگ بازی جدا کند، نمایندگان بتوانند آنها را به نفع موکلینشان دریافت کنند(به صورت مصالحه یا مزایده) و این امر منوط بوده و هست به دادن وکالت محضری هرچه سریعتر طلبکاران به نمایندگانی مثل آقایان نیکوفرید، حبیب الهی و غلامی که الان در رفت و آمد بین شمال و قم هستند و حضور فعال دارند. (محضر ۱۱۱واقع در بلوار آزادگان، انتهای کوچه ۱۷ و محضر ۶۶ واقع در بلوار مصلی، طبقه بالای چاپ عکس طاووس، باهزینه اندک ۱۲ تا ۱۵ هزار تومان جهت دادن وکالت هماهنگ شده است).

قابل توجه اینکه در مزایده اول، تعدادی ازاملاک شیرنگی، که با پیگیری‌های فراوان نمایندگان در هفتم مرداد برگزار شد، جمع نمایندگان توانستند بعضی زمین‌هایی که شیرنگی به دنبال گرفتن ارزان آن بودند را در مزایده برای کلیه موکلینی که وکالت داده بودند بردارند.

جالب توجه اینکه نماینده جداشده در شب قبل مزایده، به شدت تلاش کرد که این اتفاق نیافتد و با بعضی نمایندگان رایزنی کرد که بیایید هر کدام از ما چند میلیون پول(یا زمین) از تیم شیرنگی بگیریم و خواستار لغو مزایده شویم تا آن زمین مرغوب را هم آنها بردارند و به مزایده نرود که با عدم همکاری نمانیدگان و قاضی، این امر اتفاق نیفتاد و مزایده برگزار شد و الان که او موفق به این کار نشده، دارد به هر طریقی نمایندگان را تخریب می‌کند.

از طرف دیگر طلبکاران بدانند که اولاً آن نماینده جدا شده که خودش را نماینده مصالحه معرفی می‌کند و مکرراً به طلبکاران پیام می‌دهد و با خوش خدمتی‌هایش به شیرنگی، به منافعی رسیده و شیرنگی هم به هرکسی که پیشش می‌رود او رابه عنوان نماینده معرفی می‌کند، فرد مناسبی برای وساطت در مصالحه نیست زیرا:
۱- دیگر پول نقدی نیست که او به طلبکاران بدهد و هر کسی در این مطلب شک دارد با او تماس بگیرد و بدون حاشیه بگوید اگر پول نقد هست همین الان بده تا من رضایت بدهم. احتمالاً جواب او این است که شما بیایید وکالت دهید تا برایتان پول بگیرم و این دروغ محض است؛ زیرا اگر تیم شیرنگی پول داشت مانند قبل از عید، به حساب نامبرده می‌ریخت تا او به طلبکاران بدهد(و البته ۴%آن را هم بدون هیچ زحمتی بگیرد) و دادن وکالت برای گرفتن پول نقد واقعیت ندارد. اگر پول نقد بود آنها چک‌های قبلیشان را پاس می کردند.

۲- معمولاً زمین‌ها یا آپارتمان‌هایی که او به نفع موکلینش بر می‌دارد یا به آنها معرفی می‌کند، به قیمت واقعی نیست و بالاتر از قیمت است و بعد از هفت سال هم که عده‌ای با گذشت از شیرنگی، قصد صلح و گرفتن اصل پولشان را دارند با آنها این‌گونه معامله می‌شود. علاوه بر اینکه او بارها در صحبت‌هایش گفته که من با وکالت‌ها هرچه بگیرم گران هم باشد به زیر مجموعه می گویم قیمت کارشناسی است (و موکلین از همه جا بی‌خبر هم نمی‌دانند که قیمت‌های کارشناسی به چه صورتی گذاشته شده است). گذشته از اینکه وی در وکالتنامه‌ها، اختیارگرفتن زمین حتی بیش از ۱۰% از قیمت‌های کارشناسی را هم می‌گیرد و استدلالش هم این است که باید برای شیرنگی آخر کار چیزی بماند(این مضمون حرف خود وی به بعضی نمایندگان است).

در مجموع، توصیه ما به همه مالباختگان این است که با دقت در این مطالب متوجه باشند که دارد چه اتفاقی می‌افتد و با دادن وکالت رسمی به یکی از جمع نمایندگان متحد معرفی شده، از سوء استفاده شیرنگی و آن نماینده جدا شده جلوگیری کنند و به هیچ وجه فرد نامبرده را تقویت نکنند که به ضرر تمام مالباختگان باقی مانده خواهد بود.

لازم به ذکر است که غیر از فرد مذکور، تمام نمایندگان با هم متحد هستند و در مزایده هم به جای رقابت و بالا بردن قیمت زمین‌ها، با هم توافق کردند که زمین‌هایی که مناسب بود را هر کدام تعدادی را به قیمت کارشناسی بردارند تا در آینده به نفع تمام مالباختگان که وکالت داده‌اند، به فروش برسد. زمین‌هایی هم که قبلاً آقای نیکوفرید به صورت مصالحه‌ای برداشته بودند، با همین توافق بوده است.

از طرفی اگر وکالت‌های فرد مذکور زیاد شود، با شرکت وی در مصالحه یا احیاناً مزایده، رقابتی در بالا بردن قیمت زمین‌ها ایجاد می‌شود که این امر به نفع شیرنگی و به ضرر مالباختگان است. البته نمایندگان متحد اجازه می‌دهند که اگر وی قیمت زمینی را با پیشنهاد خود بالا ببرد، خودش آن زمین را بردارد و این به ضرر کسانی است که ناآگاهانه به وی وکالت داده‌اند.

نکته دیگر اینکه وی فکر می‌کند که تعامل خدمتکارانه به شیرنگی باعث می‌شود که شیرنگی هیچ تعاملی با دیگر نمایندگان نداشته باشد. در صورتی که به خاطر قدرت و اتحادی که جمع نمایندگان دارند(به واسطه وکالت‌های رسمی چند میلیاردی که ۴ میلیاردش را در مزایده اخیر خرج کردند) شیرنگی بارها با بعضی از آنها در تماس بوده و خواستار مصالحه شده و هم اکنون نیز این مطلب ادامه دارد و اگر مصالحه به نفع مالباختگان باشد، نمایندگان به شیرنگی جواب مثبت خواهند داد؛ لذا تنها راه مصالحه، به ادعای فرد جدا شده، خودش نمی باشد.(جالب اینکه قبلاً شیرنگی نامه‌ای به دادگاه شمال زده بود که من فقط از طریق نامبرده مصالحه می کنم و بقیه نمایندگان برای مصالحه باید پیش خودم بیایند که همین تعیین تکلیف برای دادگاه باعث شد قاضی محترم باب مصالحه را ببند و اموال را به مزایده بگذارد).

اماجواب سئوال آخر یعنی فایده شکایت خسارت تأخیر این است که قاضی محترم شعبه یازده قم که شکایات خسارت تأخیر (حدود ۲۰۰ شکایت) به او ارجاع شده بود، اعطای حکم را منوط به جواب نظریه کارشناسی جدید اموال شیرنگی و بیشتر بودن اموال وی از طلبش دانسته بود و همین امر باعث شد که تیم شیرنگی کاری کنند که کارشناسی اموال بیشتر از طلب نشود و لذا قیمت اکثر زمین‌ها، غیرواقعی و بسیار بالا دیده نشود که اگر شکایت‌ها و ترس شیرنگی از حکم خسارت تأخیر نبود، با نفوذ آنها در منطقه، قیمت کارشناسی بسیار بالا دیده می‌شد(بیش از ۳۰ میلیارد همانطور که در کارشناسی تأمین دلیل شیرنگی در سال گذشته اینچنین شده بود) و شیرنگی مازاد بر ۲۲ میلیارد طلبش هر چه می‌ماند را تقاضای رفع توقیف می‌کرد. اتفاقی که اگر می‌افتاد، همین شرایط موجود نیز پیش نمی‌آمد و کاملاً به ضرر همه طلبکاران می‌شد.
منتظر گزارشات بعدی باشید و هرچه سریع‌تر، به یکی از جمع نمایندگان وکالت دهید تادر مزایده بعدی یا مصالحه شرکت داده شوید.

۱۷
مرداد ۱۳۹۴
نویسنده
دیدگاه‌ها ۱۵ دیدگاه
برچسب‌ها

نظرات کاربران

 1. رضا گفته:

  اهای اونایی که به نماینده ها وکالت دادید حالا برید دنبال زمینی که وکلا گرفتند شاید برای کشاورزی مناسب باشه البته با این کم آبی فکر نمی کنم به درد کشاورزی هم بخوره.

 2. علی گفته:

  آیا به بقیه نمایندگان هم می شود وکالت داد یا تنها همان نمایندگان که نام برده شده اند می باشد.
  با تشکر از زحمات فراوان شما

  • شاکی پرونده گفته:

   شما به هر فردی که مایل باشید، می‌توانید وکالت دهید. کسی مانع شما نیست. هرکسی که بهتر بتواند کار شما را پیگیری کند، بهترین گزینه برای وکالت است.

 3. سواال مهم گفته:

  سلام
  چند سال پیش به اتفاق چند نفراز طلبکاران به کارخانه ماسه شویی رفتیم یک مهندس که شغلش کار کردن در این نوع کارخانه ها بود هم همراه ما در این سفر بود طبق ادعای شیرنگی و بنگاه های محل زمین های اطراف کارخانه که ارزش مسکونی نداشته هم توسط پدر شیرنگی خریده شده بود که به عنوان زمین برداشت سنگ (مواد اولیه کارخانه سنگ شکن) و کشاورزی استفاده میشد
  با مهندس مذکور قیمت فروش ماسه معمولی و شسته آن روز با هزینه کارخانه و تولید دو شیفت روزانه حساب شد که حداقل درآمد ماهانه یکصد و پنجاه میلیون میشد با توجه به اینکه شیرنگی مجوز کارگاه بتون آماده و پست برق لازم را نیز اخذ کرده و صرفا نیاز به تجهیز اندکی برای آن تا راه اندازی لازم است، بنده از وکلا جدید ، نمایندگان قدیم و همه طلبکاران چند سوال دارم
  ۱- چرا به جای فروش زمینها به قیمت تقریبا مجانی کارخانه را با نظارت خودمان راه اندازی نمی کنیم؟
  ۲-در این مدت ۷ سال درآمد کارخانه با نظارت دادگاه چطور توسط پدر شیرنگی خرج شده؟
  مطلب آخر اینکه اگر راجع به تولید و میزان درآمد کارخانه تردیدی دارید از چند کارگاه روبروی شهرک پردیسان قم نیز میتوانید قیمت بگیرید( گرچه قیمت ماسه در شمال به دلیل سخت گیری منابع طبیعی جهت برداشت و انتقال سنگ از معدن به کارگاه، از قیمت قم بالاتر هم هست) جالب اینکه در آن زمان حتی به اندازه یک ماشین هم ماسه شسته برای فروش وجود نداشت و همه به محض تولید فروخته میشد.!

 4. احمد گفته:

  چرا آقای شریفی خواه کناررفت ؟،نماینده من ایشان بود

  • شاکی پرونده گفته:

   آقای شریفی خواه به دلیل سمتی که در شهرستان به ایشان داده شده، وقت رسیدگی به امور پیگیری دادگاه را ندارند.
   شما میتوانید به آقای حبیب اللهی وکالت بدهید. شماره ایشان در قسمت معرفی نمایندگان موجود هست.

 5. عباس گفته:

  من مبلغ ۳۶میلیون و پانصد هزار تومن از دست دادم تا حالا نه کسی به من پیامک داده نه یه تومن پرداخت کرده .لطفا بفرمایید چکارکنم .این شماره نماینده ها رو بنویسید تا پیگیر بشیم.

  • شاکی پرونده گفته:

   شماره نمایندگانی که مایل بودند، در قسمت معرفی نمایندگان اعلام شده.
   اگر جزء کسانی هستید که وکالت داده اند، میتوانید منتظر تصمیم نمایندگان برای نزدیک کردن اموال به پول نقد باشید.
   اگر هم تا به حال به کسی نمایندگی نداده اید، قاعدتا خودتان باید پیگیر طلب خودتان باشید.
   بنابراین کسی پول شما را به درب منزلتان نمی آورد.

 6. علی گفته:

  درصورت مقدور بوذن شماره اقای شیرنگی را ایمیل نمایید

 7. حامد گفته:

  سلام
  با تشکر و خدا قوت به نمایندگان عزیز لطفا بفرمایید این اموالی که در مزایده گرفتید چه موقع تبدیل به پول میشه وما رواز این برزخ نجات میده . دعای ما بدرقه راهتان

  • شاکی پرونده گفته:

   سلام
   همانطور که گفته شد، تا قطعی شدن نتیجه مزایده، رفت و برگشت هایی برای اعتراض و رأی نهایی قاضی و… وجود دارد.
   به اضافه اینکه زمینها به صورت تفکیک نشده است.
   نظر آقایان به حداکثر رساندن سود و کارایی زمینها ست.
   بنابراین، نزدیک کردن این اموال به پول نقد، زمان میبرد.

 8. مسعود گفته:

  آقاجان ما کلا از آنچه بین نمایندگان اتفاق افتاده بی خبریم و همه آنها را هم نمیشناسیم. لطفا اسم آن نماینده جدا شده را بفرمایید تا فکری به حال خودمون بکنیم. ایشان نه متهم است و نه مجرم که از آوردن اسمش ابا دارید.

 9. محمد جواد گفته:

  با سلام و خداقوت
  بنده، هم درخواست خسارت تاخیر کرده بودم هم وکالت به یکی از نمایندگان دادم.
  اما نماینده مصالحه گرنما […] با پیامکی به بنده آدرس وبلاگ خود را تبلیغ کرد. در این وبلاگ دیدم با افتخار از حکم رد خسارت تاخیر تادیه رونمایی کرد و مصالحه با حضرت آقای شیرنگی را لازم می دانست.
  پیشنهاد دارم اگر مقدوراست پیامکی به طلبکاران ارسال و آدرس این سایت یادآوری شود تا مطالب مهم اخیرتان مطالعه و عمل این مصالحه گرنما نیز خنثی گردد.
  با تشکر

  • محمدرضا گفته:

   با سلام با توجه به این که این نماینده شیرنگی اسناد شخصی برخی نمایندگان را در وبلاگ خود فاش کرده و مشکلات دیگری بر سر روند پرونده به وجود اورده گروهی از نمایندگان در دادگاه ویژه از ایشان شکایت کرده اند .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *